Programa Fòrum

 

Fòrum de Lluites compartides · Dissabte, 5 de novembre de 2016 · Universitat de Barcelona

(Gran Via de les Corts Catalanes, 585, 08007 Barcelona)

Inscriu-te

10.00 h – 10.30 h: Inscripció

10.30 h – 12.00h: Obertura i sessió inaugural

Catalunya davant la crisi dels refugiats (Paranimf)

Jordi Cuixart (president d’Òmnium Cultural), Raül Romeva (conseller d’Afers Exteriors),  Arcadi Oliveres (activista per la justícia social i la pau), Beatriu Guarro (portaveu de Stop Mare Mortum) i Òscar Camps (fundador de Proactive Open Arms).

Modera: Rita Marzoa (periodista)


12.30 h – 14.00 h: Tallers

 

El dret a un habitatge digne: del barraquisme fins a la PAH (aula B2)

Carlos Macías (portaveu de la PAH), Mercè Tatjer (historiadora de les barraques) i Rafael Hinojosa i Lucena (ex-veí de Somorrostro)

Modera: Carme Trilla Bellart (presidenta de la Fundació Hàbitat3)

Resistències en plena dictadura (aula B3)

Carles Vallejo (sindicalista de la SEAT), Enric Pubill (president de l’Associació catalana d’ex-presos polítics del franquisme), Jordi Porta (defensor de la cultura i la llengua catalanes sota el franquisme) i Núria Vidal de Llobatera (testimoni de La Caputxinada).

Modera: Toni Tortajada (periodista, guionista i presentador)

La cultura: un dret per a tothom (aula B5)

Bel Olid (presidenta de l’Associació d’Escriptors en Llengua Catalana), Carles Duarte i Montserrat (poeta) i Joan Maria Gual (director escènic).

Modera: Carme Laura Gil (filòloga, ex-consellera d’Educació)

El moviment per la pau, ahir i avui (aula B6)

Francesc Tubau (portaveu de la Plataforma Aturem la Guerra l’any 2003), Joan Rigol i Roig (ex-president del Parlament de Catalunya), Jordi Armadans (director de Fundipau) i Txell Bragulat (membre de Sodepau).

Modera: Cécile Barbeito (Escola de Cultura de Pau i membre de la Junta de l’ICIP)

Les persones amb discapacitats també lluitem (aula B1)

Andy Trias Trueta (primer jove català amb síndrome de Down a emancipar-se), Josep Giralt (vice-president de la Taula del Tercer Sector Social de Catalunya) i Neus Salvat (vice-presidenta de Associació Catalana per a la Integració del Cec).

Modera: Francesc Mateu Hosta (director d’Oxfam Intermón Catalunya)

Mig segle de la defensa de la convivència (aula B7)

Iolanda Maurici (Unitat Contra el Feixisme i el Racisme), Jaume Botey (expert en immigració i membre del Centre d’Estudis de l’Hospitalet), Salwa El Gharbi (activista i investigadora social) i Saoka Kingolo (coordinador d’immigració de l’ANC).

Modera: Carles Campuzano (diputat i blocaire)

La Lluitapèdia i Viquipèdia: per què fan falta i com hi pots col·laborar (aula I-F)

Amical Wikipedia


16.00 h – 17.30 h: Tallers

La llibertat d’expressió: fins a on hem avançat? (aula B3)

Jesús Rodríguez (periodista de La Directa), Joan-Manuel Tresserras (professor i polític) i Magda Oranich (advocada i periodista).

Modera: Clàudia Pujol (periodista i directora de Sàpiens)

La defensa de la llengua (aula B5)

Marta Rovira Martínez (antiga activista de La Crida i professora de Sociologia a la UAB), Blanca Serra (lingüista), Eduard Voltas (periodista i editor) i Miquel Ramos (integrant d’Obrint Pas).
Modera: Marina Llansana (periodista i vice-presidenta d’Òmnium Cultural)

Un altre món és possible? Del 0,7% fins al 15M (aula B2)

David Minoves (president del CIEMEN i activista per la solidaritat internacional), Esther Vivas (activista i investigadora), Iolanda Fresnillo (militant contra la deutecràcia) i Luis Blanco (portaveu de la IAC).

Modera: Sara Vilà (activista política i social)

L’antifranquisme dels anys 70 (aula B6)

Eugeni Rodríguez (portaveu del FAGC), Carles Vallejo (sindicalista de la SEAT), Lluís Rabell (ex-president de la FAVB), Maria Olivares (activista de les jornades feministes de 1976) i Miquel Sellarès (membre fundador de l’Assemblea de Catalunya).

Modera: Joan Vallvé i Ribera (enginyer industrial i polític)

Salvem el planeta: quin món deixarem per al futur? (aula B7)

Llorenç Planagomà (Plataforma Aturem el Fracking), Sergi Saladié (activista antinuclear) i Susanna Abella (Plataforma en Defensa de l’Ebre)

Modera: Irene Escorihuela (directora de l’Observatori DESC)

La religió i el compromís social (aula B1)

Fatiha El Mouali (activista musulmana contra el racisme), Fèlix Martí (ex-president del Moviment Internacional d’Intel·lectuals Catòlics Pax Romana) i Oriol Porta (director del Documental “L’Esglèsia Rebel”).

Modera: Elena Jiménez (professora de Ciència Política de la UB)


18.00 h – 19.30 h: Sessió de cloenda

Drets socials i drets nacionals: Lluites compartides (Paranimf)

Neus Munté (consellera de Presidència), Toni Comín (conseller de Salut), Jaume Asens i Llodrà (quart tinent d’alcaldia de l’Ajuntament de Barcelona), Anna Gabriel (diputada), Camil Ros (secretari general de la UGT) i Joan Carles Gallego (secretari general de CC.OO.).

Modera: Mònica Terribas

Discurs de cloenda: Jordi Cuixart (president d’Òmnium Cultural)

19.45 h – 20.30h: Actuacions musicals (Paranimf)

Amb Bonobos (actuació acústica), Rosa Sánchez (cantautora del Raval), Jeebli (rap catalano-marroquí) i Ovidi3

 

AVÍS IMPORTANT – FÒRUM DE LLUITES COMPARTIDES

Davant la previsió de fortes pluges hem suspès el concert a la plaça Universitat. Per tant, a partir de les 18.00 h tota l’activitat del Fòrum tindrà lloc al Paranimf, on es farà la cloenda i les actuacions musicals de petit format. Volem recordar que l’aforament és limitat.


Activitats diverses al llarg del dia:

12.00 h – 17.30 h: Viquimarató de Lluitapèdia (aula I-F)

Un element important de Lluites compartides és la Lluitapèdia: el projecte de promoure el coneixement de les lluites i dels moviments socials a Catalunya de l’últim mig segle, mitjançant la creació o l’ampliació d’entrades a Viquipèdia. En una sala del Fòrum es durà a terme una Viquimarató per impulsar la Lluitapèdia.

12.00 h – 17.30 h: Cinema de documentals socials (aula Magna)

12.00 h: La força d’un somni (la lluita per a l’escola, des dels anys 50 fins a la democràcia)
13.00 h: Model Roquetes (Latituds)
13.30 h: Alimentació i canvi climàtic (Latituds)
14.00 h: CIEs Centres d’Internament d’Estrangers (Latituds)
14.30 h: Música per la cohesió social (Latituds)
15.00 h: Pobresa energètica (Latituds)
15.30 h: Defensant la llengua (Latituds)
16.00 h: Barraques. La ciutat oblidada (Sense Ficció)

Agraïm a la CCMA la cessió d’aquests documentals.